Me-lehti elää arjessa mukana

Bookmark and Share

Suomen luetuimpiin asiakaslehtiin kuuluva Me jaetaan kuukausittain tarkasti kohdennetuille Tradekan YkkösBonus-asiakkaille. Suurilevikkisen painotuotteen hallinta vaatii erikoisosaamista erityisesti jälkikäsittelyssä.

Me-lehti on Tradekan valtakunnallinen YkkösBonus-kanta-asiakaslehti. Päätoimittaja Jaana Huttunen määrittelee Me-lehden luotettavaksi hyötylehdeksi, jonka sisältö painottuu ruokaan, perheiden arkeen ja kuluttajakysymyksiin. Yli 800 000 levikillään 12 kertaa vuodessa ilmestyvä Me-lehti on yksi Suomen luetuimpia aikakauslehtiä.

"Lukijatutkimuksen perusteella aktiivisesti lehteä lukevien osuus on yli 90 prosenttia. Suuri osa lukijoista on aktiivisesti työelämässä toimivia kaupunkilaisia, joten Me-lehti tarjoaa merkittävää näkyvyyttä myös ilmoittajille", Huttunen toteaa.

cases_me_magazine.gif
Ruokajutut ovat Me-lehden luetuinta aineistoa. Jokaisessa lehdessä onkin vähintään kahdeksan sivun annos kotikulinaristeille.

"Kesänumerossa kerroimme Portugalin ruokaherkuista. Kuvien hieno tunnelma syntyi autenttisessa kuvausympäristössä, Etelä-Portugalin kesässä."
Myös perheeseen ja parisuhteeseen liittyvät jutut ovat luettuja. Huttunen kertoo tämän vuoden hitin olleen "parisuhde koetuksella" -juttusarja.
"Muista kaupan asiakaslehdistä poiketen käytämme henkilökantta. Lehden pääjutussa esiintyy aina joku kiinnostava henkilö. Hyvin tehdyn kannen ansioista pystymme kilpailemaan lukijoiden huomiosta tilattavien aikakauslehtien kanssa", Huttunen uskoo.

Jakelu kohdennetaan tarkasti
YkkösBonusta käsittelevissä jutuissa aiheita lähestytään aina käytännönläheisesti. Huttunen ottaa esimerkiksi laajakaistapalvelua käsittelevän artikkelin.
"Laajakaistapalvelua esittelevässä jutussa kerromme, mitä laajakaistayhteydellä tarkoitetaan ja mitä sen hankinnassa täytyy ottaa huomioon. Tuotteista saatavat YkkösBonus- ja Sonera Laajakaista -edut on eriytetty omaksi tietolaatikoiksi. Tällöin itse pääjuttu on journalistisesti mahdollisimman kiinnostava, eikä lukijalle tule tunnetta, että hänelle yritetään tyrkyttää jotain", Huttunen sanoo.
Me-lehti postitetaan kotiin joka kuukausi Tradekan aktiivisille YkkösBonus-kanta-asiakkaille. Sen voi noutaa myös lähimmästä Siwasta, Valintatalosta tai Euromarketista. Tradekan kauppojen lisäksi YkkösBonusta saa 15 muunkin valtakunnallisen ketjun tuotteista, jotka myös aktiivisesti mainostavat tuotteitaan Me-lehdessä.

"Yksi toimintamme kulmakivistä on kohdentaa lehdet oikeille asiakasryhmille. Haluamme löytää isosta lukijajoukosta eritellyt asiakasryhmät, jotka saavat lehden mukana liitteistettyjä ilmoituksia niistä tuotteista, jotka heitä todennäköisimmin kiinnostavat. Tässä käytämme apuna kattavaa asiakasrekisteriä, jonka avulla voimme selvittää esimerkiksi asiakkaidemme ostokäyttäytymistä", kertoo Tradekan kanta-asiakastoimintojen johtaja Timo Savinen.

Hyvä valmistelu tuo kustannussäästöjä
Tradekan markkinointijohtaja Kari Luoto toteaa Hansaprintin olleen luonteva valinta Me-lehden yhteistyökumppaniksi. Isojen painosmäärien lisäksi painotalon kapasiteetti kattaa myös lehden personointiin vaadittavan erikoisosaamisen, kuten erilaiset vaihtosivut ja liitteistykset.
"Jatkossa aiomme kehittää liitteistystä edelleen. Elokuussa tapahtunut Tradekan ja Wihurin yhdistyminen asettaa varmasti haasteita myös lehden kehittämiselle", Luoto uskoo.
Uuden kumppanuuden myötä myös yhteistyö Postin kanssa on parantunut merkittävästi.
"Kun toimintamallimme on etukäteen tarkkaan suunniteltu, saamme Postilta heidän toimitusehtojensa mukaista hinnoitteluetua", kanta-asiakastoiminnoista vastaava Savinen sanoo.
Painotyön, liitteistyksen ja postituksen ohella Hansaprint huolehtii myös Me-lehden reprotyöstä.
"Reprotyön laadukkuus oli meille yksi kriittinen valintatekijä. Etenkin ruokakuvissa on toistuttava ehdottoman mallikelpoinen painoasu, päätoimittaja Huttunen toteaa.
"Yhden selkeän yhteistyökumppanin ansioista voimme itse keskittyä Me-lehden sisällön kehittämiseen", hän kiteyttää yhteistyön hedelmät.